طوطیها چه میوه‌ها و سبزیجاتی را میتوانند و یا نمیتواند و نباید بخورند؟

طوطیها چه میوه‌ها و سبزیجاتی را میتوانند و یا نمیتواند و نباید بخورند؟

طوطیها چه میوه‌ها و سبزیجاتی را میتوانند و یا نمیتواند و نباید بخورند؟

طوطی ها می توانند با خیال راحت بسیاری از میوه ها را بخورند، اما میوه هایی که باید از آنها اجتناب کنند عبارتند از: آووکادو در صدر فهرست میوه هایی است که طوطی ها نمی توانند با خیال راحت بخورند. هسته و پوست این میوه سمی ترین قسمت میوه برای طوطی است. با این حال، حتی گوشت آن نیز بسیار خطرناک است. همانطور که در منابع مختلف علمی توضیح داده شده است، پرسین آووکادو به عنوان سم در سیستم گوارشی پرندگان عمل می کند. در حالی که برخی از طوطی‌ها آووکادو و گواکاموله را بدون هیچ حادثه‌ای خورده‌اند، دامپزشکان توصیه می‌کنند از گنجاندن آن در رژیم غذایی طوطی‌ها خودداری کنید، زیرا برای بیشتر پرندگان، کشنده است.

ریواس میوه دیگری است که نباید به طوطی غذا بدهید. حاوی اسید اگزالیک است –

یکی دیگر از مواد سمی بالقوه برای پرندگان. دانه‌ها و هسته‌های سیب، زردآلو، گیلاس، شلیل، هلو و آلو ممنوع است زیرا حاوی ماده‌ای شبیه سیانید هستند.

میوه هایی که بی خطر هستند عبارتند از: بسیاری از میوه ها نه تنها بی خطر هستند، بلکه در رژیم غذایی روزانه طوطی ها مورد تشویق قرار می‌گیرند. میوه های تازه فواید تغذیه ای بسیاری را برای پرندگان به ارمغان می آورد. میوه‌های بی‌خطری که اغلب در مخلوط‌های گلوله‌های طوطی به نقل از Avian Web گنجانده می‌شوند عبارتند از: سیب، زردآلو، موز، کرن بری، انبه، شلیل، پرتقال، پاپایا، هلو، گلابی و آناناس.

سبزیجاتی که نباید مورد استفاده قرار بگیرد: پیاز – چه پخته، چه خام یا کم آب – حاوی ترکیبات گوگردی است که می تواند باعث پاره شدن گلبول های قرمز و کم خونی شود.

سیر، کلم، کلم پیچ و قارچ می توانند باعث ناراحتی معده برخی طوطی ها شوند.

ساقه و کلاهک قارچ حاوی آماتوکسین است. باعث نارسایی کبد می شود.

کرفس لزوما برای طوطی مضر نیست. فقط بخش رشته ای که می تواند باعث انسداد روده شود را بردارید.

گوجه فرنگی تازه سرشار از اسید است که باعث ایجاد زخم می شود.

سبزیجات برگ سبز یک افزودنی پر از کلسیم به رژیم غذایی پرنده شما هستند. سبزیجاتی مانند کلم پیچ، کلم، سبزی خردل، کلم بروکلی، سبزی قاصدک، بوکچوی، جعفری، سبزی کولارد و راپینی سرشار از کلسیم هستند. اگرچه اسفناج، سبزی چغندر و شاتوت سرشار از کلسیم هستند، اما بهترین انتخاب برای تغذیه پرنده شما نیستند. سطوح بالای اسید اگزالیک آنها ممکن است مقدار کلسیم قابل جذب را مهار کند.

مقاله های مرتبط

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر